Olen Saara Junttila, ja teen väitöskirjatutkimusta smartDOG-testituloksiin perustuen. Eläinten käyttäytyminen on kiehtonut minua jo lapsesta lähtien, ja kotoa löytyikin monenlaisia eläimiä koirista kesyrottiin. Kiinnostukseni myötä lähdin lopulta Englantiin yliopistoon opiskelemaan eläinten käyttäytymistä, ja opin paljon lemmikki- ja tuotantoeläinten (enimmäkseen koirien ja kissojen) hyvinvoinnista, käyttäytymisestä ja ongelmakäytöksen hoidosta. Tämän jälkeen työskentelin Englannissa rescuekoirien parissa sekä koiranhoitajana että koirankouluttajana, ja opin valtavasti erilaisten koirapersoonien ja -rotujen käyttäytymisestä ja kouluttamisesta. Muutin lopulta takaisin Suomeen oman brittiläisen rescuekoirani Jessien kanssa. Suomessa olen asunut nyt kolmisen vuotta ja toiminut koirien käytösneuvojana, luonut verkkoluentoja ja -kursseja ja kirjoittanut blogia koirien käyttäytymisestä. Intohimoni on ymmärtää koirien käyttäytymistä entistäkin syvemmin, ja haluan jatkuvasti selvittää vastauksia kysymyksiin, joihin ei ole vielä vastauksia. Niinpä viime vuoden keväänä aloitin väitöskirjaopinnot Helsingin yliopistolla, ja tammikuusta lähtien olen työskennellyt kokopäiväisesti väitöskirjatutkijana.
Tutkimuksen tavoitteena on selvittää, mitkä tekijät vaikuttavat kognitiivisten piirteiden yksilölliseen vaihteluun, ja miten kognitiiviset ominaisuudet mahdollisesti liittyvät koiran käyttäytymiseen arjessa. Tällä hetkellä valmistumassa on tutkimus, jossa selvitetään koirarotujen välisiä kognitiivisia eroja. Tähän liittyen on tarkoitus selvittää myöhemmin, missä määrin kognitiiviset ominaisuudet ovat perinnöllisiä. Meneillään on nyt myös kyselytutkimus, johon kerään edelleen vastauksia. Kyselyn ja smartDOG-testitulosten perusteella voidaan muun muassa tutkia yhteyksiä koirien kognitiivisten ominaisuuksien ja arjen rutiinien, koulutusmenetelmien ja pentuajan sosiaalistamisen välillä. Tärkeimpänä tavoitteena on kuitenkin selvittää, liittyvätkö tietyt kognitiiviset piirteet esimerkiksi impulsiivisuuteen, pelokkuuteen, eroahdistukseen, aggressiivisuuteen, ylivilkkauteen tai koulutettavuuteen. Tällä tavoin kognitiotestien tulosten perusteella voidaan mahdollisesti paremmin arvioida tai jopa ennustaa koirien arkikäytöstä, mistä voi olla hyötyä mm. jalostuksen ja työkoirien valitsemisen kannalta. Lisäksi tulokset auttavat ymmärtämään koirien käyttäytymisongelmia ja niiden taustoja entistä paremmin.
Tähän mennessä vastauksia on kertynyt jo yli 1000! Tämä on aivan mahtavaa, ja haluankin kiittää jokaista, joka on osallistunut tutkimukseen ja auttanut tällä tavoin lisäämään tutkimustietoa koirien käyttäytymisestä. 😊
Jos et ole vielä vastannut kyselyyn ja omistat koiran, joka on käynyt smartDOG-testissä, aikaa vastaamiseen on vielä jäljellä! Jokainen vastaus on tärkeä ja lisää tutkimuksen laatua ja luotettavuutta. Kysely löytyy täältä: https://redcap.helsinki.fi/redcap/surveys/?s=X8WHL4LC8RHLKRCP